sobota 20. novembra 2010

O využití slobodného softvéru

Je naozaj zaujímavé sledovať, ako neustále pribúdajú nové veci v oblasti informatiky. Len sa pýtam, či bežný učiteľ má naozaj priestor na to, aby niekde použil či prezentoval slobodný softvér. Ak máte hodinu týždenne, tak je naozaj umením zvládnuť všetko, čo chcete. Na základnej škole asi nebude priestor na využitie slobodného softvéru. Má to niekoľko príčin: čas, úroveň detí, úroveň učiteľov. Zaujímalo by ma, koľko z tých učiteľov, ktorí učia informatiku na základnej škole sú vôbec kvalifikovaní. Pokiaľ to nie sú nejakí fandovia alebo samoukovia, ktorých táto veda zaujala. Určite je dobré si rozširovať obzor, ale treba aj zvážiť vhodnosť použitia podľa podmienok prostredia. Takže slobodný softvér? Áno. Na základnej škole? Nie. Alebo máte iný názor?

2 komentáre:

  1. Otázkou je, na aký softvér sa tu naráža. Je to napríklad OS? Jadro Linuxu? To je totiž podľa mňa systém pre programátorov, ktorí si ho dokážu nastaviť tak, ako chcú.

    Bežný užívateľ hľadá však dobrý pomer cena/výkon, čo dnes poskytuje klasický Windows.

    Niekto iný zase uprednostní Mac OS X s najlepším výkonom na prácu a pre dlhodobú hodnotu investície.

    Rovnako je to aj so sadami bežných aplikácií. Za slobodný soft tu bude OpenOffice. Bežný používateľ by mal aspoň vedieť o jeho existencii a mal by vedieť, že si ho môže vybrať a nemusí platiť ako napríklad za Office.

    Takže učiť asi nie, pretože to dnes nie je štandard.

    Na strane druhej keby sa spravila zo dňa na deň zmena a povedalo sa, že od zajtra budú mať všetky školy slobodný OS, slobodné aplikácie, tak by to marketingové oddelenie slovenského Microsoftu nerozchodilo... A ani spoločnosti predávajúce antivírusy, pretože Windows je naozaj jediná platforma, ktorá je dnes napadnuteľná...

    Na strane druhej taká zmena sa v bývalom Československu udiala, keď sa zo dňa na deň začalo jazdiť vpravo. Ale to je na iný článok.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem za hodnotný koment. Pre učiteľov je asi výborné mať stále prehľad. Ale je naozaj veľmi na zvážení, kde ten Linux či OpenOffice spropagovať. Osobne si myslím, že základná škola to nie je. Jedine žeby sa vyskytol nejaký veľmi šikovný jedinec. Ako napríklad Ty. :-)

    OdpovedaťOdstrániť